kloiniczna

4 listopada odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia 13 edycji Konkursu Złoty Skalpel, który organizowany jest przez redakcję Pulsu Medycyny.

zloty

Jak twierdzi Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna „Pulsu Medycyny” – „Po ten tytuł sięgają innowatorzy, którzy mogą poszczycić się wynalezieniem bądź wdrożeniem nowej terapii lub metody diagnostycznej, oraz ci, którzy mogą zaproponować rozwiązania usprawniające działanie ochrony zdrowia”. Na tegoroczny konkurs wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń z których kapituła w skład której wchodzili wybitni specjaliści z różnych dziedzin medycyny wybrała 10 najlepszych. Jak podkreśliła prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, członkini konkursowej kapituły – „z roku na rok poprzeczka w konkursie jest stawiana coraz wyżej. To dla mnie ogromna radość, że mogę być świadkiem imponujących osiągnięć koleżanek i kolegów”

pm
      W gronie laureatów znalazł się Prof. Piotr Milkiewicz jako lider projektu: „Stworzenie ośrodka kompleksowej opieki nad pacjentami z rzadkimi chorobami wątroby”. Ośrodek ten, działający w ramach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego należy do Sieci Europejskich Ośrodków Referencyjnych z Zakresu Rzadkich Chorób Wątroby (European Reference Network - RARE LIVER). Kapituła konkursu doceniła wdrożenie nowatorskiego systemu konsultacji oraz rozbudowanie zaplecza diagnostycznego, co pozwala na szybsze postawienie rozpoznania i wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych. Aktualnie pod opieką ośrodka znajduje się około 2 tys. pacjentów z rzadkimi chorobami wątroby o podłożu autoimmunologicznym. Jest to prawdopodobnie największa grupa pacjentów z tymi schorzeniami leczonych w pojedynczym ośrodku z krajach Unii Europejskiej.

logo ern