kloiniczna

Wydarzenia

4 listopada odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia 13 edycji Konkursu Złoty Skalpel, który organizowany jest przez redakcję Pulsu Medycyny.

Szanowni Państwo,
w imieniu prof. Milkiewicza oraz własnym, serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w zdalnym webinarze medycznym pt. Aktualne wyzwania w transplantacji wątroby", który odbędzie się jutro tj. 22 czerwca (wtorek) o godzinie 18.00. Co istotne, jeśli ten termin nie jest dla Państwa dogodny, będzie można zapoznać się z naszymi wykładami w każdym dogodnym terminie późniejszym.
 
Webinar jest dość krótki, obejmuje bowiem tylko 2 wykłady, których tematyka jest bardzo aktualna i powinna wszystkich z Państwa zainteresować:
1.      Transplantacja wątroby w erze COVID-19” - prof. Piotr Milkiewicz
2.      Jak zmniejszyć śmiertelność w czasie oczekiwania na transplantację wątroby? Aktualne priorytety zasad alokacji narządów od dawców zmarłych - prof. Maciej Wójcicki
 
Dostęp do webinaru na żywo (oraz do VOD w dowolnym późniejszym terminie w przeciągu 3 miesięcy po jego zakończeniu) osiągalny będzie bez problemu pod następującym linkiem:
 
Rejestracja jest bezpłatna dla lekarzy. W procesie rejestracji pod w/w linkiem, konieczne jest jedynie podanie numeru Prawa Wykonywania Zawodu oraz daty urodzenia.
 
pozdrawiamy i zapraszamy gorąco
 
Maciej Wójcicki / Piotr Milkiewicz

Na Liście Stu 2020 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie odnotowaliśmy w stosunku do poprzedniego roku: 29 wzrostów, 40 spadków, 2 pozycje bez zmian, a 29 osób znalazło się w rankingu po raz pierwszy lub wróciło po nieobecności.

Link do rankingu:

https://pulsmedycyny.pl/lista-stu-2020-medycyna-1110578

Choroby rzadkie obejmują szerokie spektrum różnorodnych schorzeń, najczęściej o podłożu genetycznym (80%), których wspólnym mianownikiem jest  niska bądź bardzo niska częstość występowania. Ich leczenie jest trudne i wymaga nie tylko doświadczenia ze strony lekarza, ale również odpowiedniego zaplecza diagnostycznego.

Na początku lipca 2020 roku, w Poradni Transplantacyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie miało miejsce przypadkowe i wyjątkowo wzruszające spotkanie.

Pod poniższym linkiem dostępne są "Zalecenia Sekcji Hepatologicznej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii dotyczące opieki hepatologicznej w czasie pandemii COVID-19"

Kilka tygodni temu, nakładem prestiżowego wydawnictwa Wiley Blackwell ukazał się podręcznik „Autoimmune Liver Disease: Management and Clinical Practice”, który w kompleksowy sposób podsumowuje aktualną wiedzę na temat diagnostyki i leczenia schorzeń wątroby o podłożu autoimmunologicznym.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) jest organem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który zajmuje się między innymi promocją polskiej nauki na świecie. W listopadzie 2019, pod auspicjami NAWA ukazała się publikacja „Science in Poland: in 34 Snapshots”. Wymienia ona 34 najważniejsze, według polskich ekspertów, ośrodki naukowe w naszym kraju.

16 września 2019 roku w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone chorobom rzadkim, skupiające się na aktualnie działających europejskich programach i sieciach, a także wskazując aktualny stan organizacji oraz potrzeby prawne, finansowe i organizacyjne ośrodków działających na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Kolejne spotkanie ośrodków zrzeszonych w ramach Europejskiej Siecie Referencyjnej (ERN Rare Liver) odbyło się 2-3 września 2019 roku w Hamburgu (Niemcy).