pacjenci

Pierwotne stwardniejące zapalenie dróg żółciowych (ang. PSC) uważane jest najczęściej za chorobę młodych mężczyzn. Pomimo tej powszechnej opinii choroba dotyka również wielu kobiet i często rozpoznawana jest w okresie w którym pacjentki mogą zajść w ciążę. W naturalny sposób wraz z rozpoznaniem PSC pojawia się wiele obaw i wątpliwości dotyczących przyszłego macierzyństwa. Zespół naszej Kliniki opublikował artykuł w którym analizowaliśmy przebieg ciąży u naszych pacjentek z PSC. Pozwala on, przynajmniej częściowo, odpowiedzieć na nurtujące młode pacjentki pytania.

Jest to największe dotychczas przeprowadzone jednoośrodkowe badanie, które objęło łącznie 104 pacjentki. Wyniki badania wskazują, że ciąża u kobiet z PSC nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem ciężkich powikłań zarówno u matki, jak i dziecka, jednakże powinna być objęta szczególną opieką położniczą oraz hepatologiczną. Badanie nie wykazało negatywnego wpływu kwasu ursodeoksycholowego stosowanego przez pacjentki w czasie ciąży na rozwój płodu. Chociaż przedmiotem badania nie była ocena potencjalnego ryzyka odziedziczenia PSC przez potomstwo to na podstawie innych analiz można uznać, że takie ryzyko jest bardzo małe i raczej nie powinno mieć wpływu na podejmowanie decyzji o zajściu w ciążę przez pacjentki chorujące na PSC.

Poniżej link do streszczenia artykułu w języku angielskim: https://www.dldjournalonline.com/article/S1590-8658(21)00731-3/fulltext(21)00731-3/fulltext